Sessions & Posters

 

Submissions for Poster Presentation are closed. 

Find the list of approved posters and the session schedule here

See the guidelines for poster preparation here.


Submissions for Thematic Session Proposals are closed. 

Details of the sessions follow.

 

THEMATIC SESSIONS: titles & speakers

Update on November 22, 2022

 

Session title: Biomathematics

Organizer(s):

Pedro Gajardo, Universidad Técnica Federico Santa María-Valparaíso-CHILE, Chile;

Olga Vasilieva, Universidad del Valle, Colombia.

Confirmed speakers:

Alejandro Rojas, Universidad Católica del Maule, Chile;

Andres Fraguela, Benemerita Universidad Autonoma de Puebla, Mexico; 

Arunachalam Viswanathan, Universidad Nacional de Colombia, Colombia;

Carmen A. Ramírez-Bernate, Universidad del Valle, Cali - Colombia;

Christian E. Schraerer, Universidad Nacional de Asuncion, Paraguay;

Edwin Barrios, Universidad del Valle, Colombia;

Fernando Córdova-Lepe, Universidad Católica del Maule, Chile;

Gerard Olivar, Universidad de Aysén, Coyhaique, Chile;

Heliana Arias, Universidad del Valle, Colombia;

Jose Luis Orozco Gonzales, Universidad del Valle, Cali, Colombia;

Josenildo Silva de Lima, CEFET-MG, Brazil;

Mario Julian Cañon Ayala, Institución Universitaria Politécnico Grancolombiano, Colombia;

Michael Robert, Virginia Tech, USA; 

Michel De Lara, École des Ponts ParisTech, France;

Pablo Aguirre, Universidad Técnica Federico Santa María, Chile;

Padmanabhan Seshaiyer, George Mason University, USA;

Paula González, Universidad Autonoma de Occidente, Colombia;

Rodrigo Gutierrez, Universidad Católica del Maule, Chile;

 Victor Riquelme, Centro de Modelamiento Matemático, Universidad de Chile, Chile.

 

Session title: Control and Stabilization for Partial Differential Equations

Organizer(s):

Roberto Capistrano Filho, UFPE, Brazil;

Victor Hugo Gonzalez, UFPE, Brazil.

Confirmed speakers:

Constanza Sánchez de la Vega, Universidad de Buenos Aires, Argentina;

Eduardo Cerpa, Pontificia Universidad Católica de Chile, Chile;

Fernando Gallego, Universidad Nacional de Colombia Sede Manizales, Colombia;

Jaime Ortega, Universidad de Chile, Chile;

Juan Bautista Limaco Ferrel, Universidade Federal Fluminense, Brazil;

Patricio Guzman Melendez, Universidad Técnica Federico Santa María, Chile;

Pablo Braz e Silva, Universidade Federal de Pernambuco, Brazil.

 

Session title: Direct and Inverse Problems in Particle and Radiation Transport

Organizer(s):

Cássio B. Pazinatto, IFSul, Cordenadoria de Matemática, Pelotas, RS, Brazil.

Confirmed speakers:

Cássio B. Pazinatto, IFSul, Cordenadoria de Matemática, Pelotas, RS, Brazil;

Enzo L. Gaggioli, IFIBA-UBA-CONICET, Buenos Aires, Argentina

Iram B. R. Ortiz, Instituto Superior de Tecnologías y Ciencias Aplicadas (InSTEC), Universidad de La Habana, Cuba, 

Mohsen Alaeian, Department of Mechanical Engineering, COPPE, UFRJ, Brazil. 

 

Session title: Financial Mathematics

Organizer(s):

Beatrice Acciaio, Department of Mathematics, ETH Zurich, Switzerland

Ernesto Mordecki, Centro de Matematica, Universidad de la República, Uruguay

Yuri Saporito, FGV EMAp, Brazil

Max O. Souza, UFF, Brazil

Confirmed speakers: 

Alvaro Cartea, Oxford University, UK;

Andrés Ricardo Sosa Rodríguez, Universidad de la República, Uruguay;

Beatrice Acciaio, ETH Zurich, Switzerland;

Ernesto Mordecki, Universidad de la República, Uruguay;

Julio Backhoff Veraguas, University of Vienna, Austria;

Sebastian Jaimungal, University of Toronto, Canada;

Sergio Pulido, Evry University, France;

Yuri Saporito, FGV EMAp, Brazil.

 

Session title: Mathematical Foundations of Robot Control

Organizer(s):

Gennaro Notomista, University of Waterloo, Canada;

Roberto Guglielmi, University of Waterloo, Canada.

Confirmed speakers:

Alvaro Prado Romo, Universidad Catolica del Norte, Chile;

Dylan Shell - Texas A&M University, USA.

Gennaro Notomista, University of Waterloo, Canada

Luis Guerrero-Bonilla, Tecnológico de Monterrey, Mexico;

Marco H. Terra -  University of São Paulo, Brazil;

Valdir Grassi Jr, Universidade de São Paulo, Brazil;

Yue Hu – University of Waterloo, Canada.

 

Session title: Mathematical Linguistics

Organizer(s):

Alexandre Rademaker, FGV EMAp, Brazil;

Leonel Figueiredo de Alencar, UFC, Brazil.

Confirmed speakers:

Alexandre Rademaker, FGV EMAp and IBM Research, Brazil;

Carlos Eduardo Atencio Torres, Universidad Nacional de San Agustín, Peru;

Daniel Flickinger, Stanford University, USA;

Eloi Luiz Favero, UFPA, Brazil;

Francis Bond, Palacky University Olomouc, Czech Republic; 

Guilherme Sales Fernandes, Instituto Atlântico,  Brazil;

Katiuscia de Moraes Andrade, Compass UOL, Brazil;

Leonel Figueiredo de Alencar, UFC, Brazil;

Pablo Calcina Ccori, Universidad Nacional de San Agustin, Peru;

Paulo Rodrigo Cavalin, IBM Research, Brazil.

 

Session title: Mathematical Method in Network Reliability

Organizer(s):

Javiera Barrera M., Faculty of Engineering and Science, Chile;

Eduardo Moreno, Universidad Adolfo Ibáñez, Chile.

Confirmed speakers:

Dora Jiménez-Álvarez, Universidad Adolfo Ibáñez, Chile;

Eduardo Moreno, Universidad Adolfo Ibáñez, Chile;

Gerardo Rubino, INRIA-Rennes, France;

Javiera Barrera M., Universidad Adolfo Ibáñez, Chile;

Héctor Cancela, Universidad de la República, Uruguay;

Mario Estrada, Universidad Nacional de Colombia, Colombia;

Pablo Romero, Universidad de la República, Uruguay.

 

Session title: New developments in Mean Field Games and Hamilton-Jacobi equations

Organizer(s):

Daniela Tonon, Università di Padova, Italy;

Adriano Festa, Politecnico di Torino, Italy; 

Francisco José Silva Álvarez, Université de Limoges, France.

Confirmed speakers:

Adriano Festa, Politecnico di Torino, Italy;

Athena Picarelli, Università di Verona, Italy;

Daniela Tonon, Università di Padova, Italy;

Elisa Calzola, Università di Verona, Italy;

Elisabetta Carlini, Università Roma La Sapienza, Italy;

Francisco José Silva Álvarez, Université de Limoges, France;

Guilherme Mazanti, INRIA, France;

Julián David Gutiérrez Pineda, King Abdullah University of Science and Technology, Saudi Arabia;

Luis Briceño Arias, Universidad Técnica Federico Santa María, Chile;

Roberto Guglielmi, University of Waterloo, Canada.

 

Session title: Novel Computational Methods for Coupled and Non-linear Problems Arising in Complex Fluid Mechanics

Organizer(s):

Sergio González Andrade, Escuela Politécnica Nacional, Ecuador; 

Paúl E. Méndez, Escuela Politécnica Nacional, Ecuador.

Confirmed speakers:

Andrea Ceretani, Universidad de Buenos Aires, Argentina;

Manuel Solano, Universidad de Concepción, Chile;

Paúl E. Méndez, Escuela Politécnica Nacional, Ecuador;

Raimund Burger, Universidad de Concepción, Chile;

Ricardo Ruiz-Baier, Monash University, Australia;

Philippe Devloo, FECFAU, Universidade Estadual de Campinas, Brazil;

Sergio González Andrade, Escuela Politécnica Nacional, Ecuador; 

Sônia Maria Gomes, IMECC, Universidade Estadual de Campinas, Brazil.

 

Session title: Optimal control theory and applications

Organizer(s):

Geraldo Nunes Silva, UNESP, Brazil;

Valeriano Antunes de Oliveira, UNESP, Brazil.

Confirmed speakers:

Ana Paula Chorobura, Universidade Federal do Paraná, Brazil;

Defim Torres, Universidade do Minho, Portugal;

Dmitry Karamzin, Federal Research Center Computer Science and Control of the Russian Academy of Sciences, Russia;

Domingo Alberto Tarzia, Universidad Austral, Rosario,  Argentina;

Geraldo Nunes Silva, UNESP, S. J. do Rio Preto, Brazil;

Hasnaa Zidani, INSA Rouen Normandie, France; 

Hector Ramírez, Universidad de Chile, Chile; 

Jorge Becerril, Tecnologico Monterey, Mexico;

Karla Cortez, Universidad Autónoma Metropolitana-Iztapalapa, Mexico;

Ulcilea Alves Severino Leal, UFTM, Brazil;

Valeriano Antunes de Oliveira, UNESP, Brazil.

 

Session title: Recent contributions in stochastic differential equations

Organizer(s):

Hugo de la Cruz, FGV EMAp, Brazil;

Juan Carlos Jimenez, ICIMAF, Cuba;

Zochil González Arenas, UERJ, Brazil.

Confirmed speakers:

Carlos Mora, Facultad de Ciencias Físicas y Matemáticas, Universidad de Concepción, Chile;

Christian Horacio Olivera, UNICAMP, Brazil;

Daniel Barci, UERJ, Brazil

Juan Carlos Jimenez, Instituto de Cibernética, Matemática y Física, Cuba;

Hugo de la Cruz, FGV EMAp, Brazil;

Márcia Cristina Anderson Braz Federson, USP, Brazil;

Nikolai Vasilievich Chemetov, USP, Brazil;

Zochil González Arenas, UERJ, Brazil.

 

Session title: Special topics in stochastic processes, random structures, and applications

Organizer(s):

Anatoli Iambartsev, USP, Brazil.

Confirmed speakers:

Anatoli Iambartsev, USP, Brazil;

Aline Duarte, USP, Brazil;

Andressa Cerqueira, UFSCar, Brazil;

Artem Logachev, Novosibirsk State University, Russia;

Fabio Lopes, Universidad Tecnológica Metropolitana, Chile;

Manuel Navarrete, Universidad del Bío Bío, Chile;

Maria Eulália Vares, UFRJ, Brazil;

Nevena Maric, Union University, Serbia.

 

Session title: Trends in numerical methods and approximation for PDE-constrained optimization

Organizer(s):

Pedro Merino, Escuela Politécnica Nacional Quito, Ecuador

Enrique Otarola, Universidad Técnica Federico Santa María, Chile

Confirmed speakers:

Christian Meyer, Technische Universität Dortmund, Germany;

Diego Vargas, Escuela Politécnica Nacional, Ecuador;

Luis Briceño, Universidad Técnica Federico Santa María, Chile;

Pedro Merino, Escuela Politécnica Nacional, Ecuador;

Sofía López, Escuela Politécnica Nacional, Ecuador.

 


 

LateX template for abstracts: download it here or open it at Oveleaf here

Further inquiries should be sent to sbmac@sbmac.org.br